четверг, 10 сентября 2015 г.

урок 8 клас Г. Сковорода

Урок у 8 класі «Філософ, поет, музикант»

 

Мета: ознайомити учнів з творчим шляхом та творами українського філософа та музиканта Г. Сковороди, показати учням можливості втілення почуттів людини через жанр пісні; розвивати вміння сприймати та інтерпретувати художні твори минулих століть, формувати вокально-хорові та комунікативні навички, уміння працювати в групах, розвивати творчі здібності, розвивати кругозір; виховувати естетичний смак, загальнокультурні компетенції, почуття патріотизму.
Тип уроку
За дидактичною метою: комбінований.
За способом проведення: урок взаємного навчання учнів, урок творчості.
Технології: кооперативного навчання, критичного мислення, інформаційні.
Програмовий матеріал: Г. Сковорода «Ой ти, птичко жовтобока», «Всякому городу нрав і права» - слухання, С. Чернецький «Ой, у лузі червона калина» - виконання.
Обладнання: комп’ютер, проектор, наочність, завдання для учнів у конвертах.
Хід уроку:
1. Організаційний момент (привітання, повідомлення тем семестру та уроку, вірш «Музика в душі»)
2. Актуалізація знань.
Вчитель: Ви вже знаєте, що музика з давніх-давен супроводжує людину: підтримує, надихає, втішає. Вона може надзвичайно тонко передавати найрізноманітніші почуття, що сповнюють та бентежать людські серця. Краса виражених в музиці почуттів завжди різна.
? Про які почуття може розповідати музика? (відповіді дітей).
Сьогодні на уроці ми відвідаємо два незвичайних міста, які дуже хвилювали одну людину, що жила і творила у 18 столітті, твори цієї людини і сьогодні є відомими та актуальними, незважаючи на те, що їм близько 240 років.
3. Процес засвоєння та усвідомлення нових знань.
Вчитель: У давнину, коли не було ні газетних видань, ні радіо, телебачення та Інтернету, про всі події люди дізнавалися лише за допомогою слова. Найбільше вони довіряли кобзарям. У своїх оповідних солоспівах кобзарі доносили інформацію до міських і сільських громад найвіддаленіших куточків України. Народ шанував і поважав їх. Найкращими вважалися ті кобзарі, які своїм співом зворушували душу, примушували замислитися.
Однією з найцікавіших постатей в історії України 18 ст. є філософ, поет, педагог і музикант Григорій Савич Сковорода. Його погляди були сміливими, новими і водночас близькими народу. Тому філософа, який мандрував пішки Україною, зацікавлено слухали у містах і селах.
А про життєвий шлях докладніше розповість наша група журналістів, яка ретельно дослідила це питання.
Виступ групи журналістів.
Г. Сковорода видатний український просвітитель, поет, педагог і музикант 18 століття, поборник правди, чия творчість пройнята любов’ю до людей. Він є національною гордістю українського народу.
Г. Сковорода родом із містечка Чорнухи, що на Полтавщині. Його батько був бідним селянином-козаком. Виняткові здібності Григорія до навчання спонукали батьків віддати сина вчитися до дяка, потім до 4-річної школи, а згодом до Києво-Могилянської академії, де він і здобув музичні освіту.
За високі музичні здібності і чудовий голос його взяли до Санки-Петербурзької співочої капели, де він удосконалював свою музичну освіту. Закінчивши академію, Григорій Савич приділяв багато часу поезії, вивченню іноземних мов. Працював перекладачем у складі дипломатичної місії до Угорщини, мандрував країнами Європи.
На батьківщині Сковорода викладав поетику та інші дисципліни у Переяславській семінарії, а потім у Харківському колегіумі. Проте, через ідеї та висловлювання, що йшли врозріз з дозволеними, його звільнили з посади. І поет почав мандрувати. Саме в цей час Григорій Савич написав свої найвідоміші твори, що відображали його життєві позиції. «Бажаєш бути щасливим? Для цього не треба їздити за моря, колінкувати перед сильними світу цього, - щастя завжди і всюди з тобою, його треба тільки пізнати», - писав Г. Сковорода у своєму творі «Вхідні двері до християнської доброчинності»
Вчитель: серед творі поета було чимало пісень, слова і музика яких належала йому ж. Ці пісні швидко розповсюджувались по всій Україні за допомогою кобзарів і бандуристів, переспівувались у містах і селах, як народні.
Найвідомішим є цикл «Сад божественних пісень», з якого три твори були видані.
Журналіст: «Сад божественних пісень» - одна з найцікавіших поетичних збірок у давній українській літературі. Вона створювалась Сковородою понад 30 років. Повна назва збірки «Сад божественних пісень, що проріс з зерен Священного писання». Джерелами збірки були Біблія, антична література та народна творчість. У збірці 30 поетичних творів, які автор називає піснями.
Вчитель: дякуємо нашим журналістам за цікавий матеріал про Григорія Савича. Ну, а одним з найбільш емоційних та виразних творів з цієї збірки є пісня - романс «Ой ти, птичко жовтобока», основним образом якої є пташка, що уособлює людину. А ось яку саме людину і які її почуття, ви мені скажете після прослуховування твору.
Слухання пісні «Ой ти, птичко жовтобока»
Аналіз твору
· якими почуттями сповнена ця пісня? (сумними, плаксивими, жалібними)
· що це за людина, яка сповнена такими почуттями? (знедолена, самотня)
· кого зображує автор у образі яструба? (злих людей, які намагаються образити тих, хто не може за себе постояти, себе захистити)
Вчитель: правильно, отже, завдяки простоті, зворушливості та надзвичайній мелодичності ця пісня стала однією з найулюбленіших творів народу України. Але найвідомішою і тоді у 18 ст. і сьогодні є пісня Сковороди «Всякому городу нрав і права». Саме Сковорода вперше збагатив пісенний жанр сатиричною тематикою.
? Що таке сатира, хто може пригадати?
Вчитель: саме такою – сатиричною є пісня «Всякому городу нрав і права». А що саме висміює автор, ви дізнаєтесь після прослуховування твору.
Слухання пісні «Всякому городу нрав і права»
Аналіз твору
· В чому ж проявляється сатира, що висміює автор? (в пісні висміюються вади існуючого ладу)
Вчитель: тобто, автор розповідає нам про якесь місто. Що ж то за місто? Назвемо його «Місто людських вад» (відкриває перше місто). Які ж саме вади висміює Сковорода? Візьміть конверт з номером 1 і виберіть всі вади людей, про які говориться в цьому творі.
Прийом «Метод асоціацій»
(діти вибирають з переліку вади, а вчитель прикріплює їх на дошці і коментує). Ось яке негарне місто в нас виходить. Хіба можуть люди жити в такому місті? Виявляється можуть - і живуть.
· Яким чином музика цієї пісні допомагає розкрити і підкреслити сатиричний характер? (музика є веселою і жартівливою)
· Що переживав композитор, коли створював цю пісню? (переживав біль за країну, за людей обездолених, був засмучений тим, що деякі люди не виправляться ніколи незважаючи ні нащо)
· А чи близькою і зрозумілою вам є ця пісня, написана у 18 столітті? (так, тому що з того часу нічого в нашому житті не змінилось)
· Які події з свого життя ви могли б пов’язати з цією піснею?
Вчитель: а зараз ми з вами спробуємо створити декілька кадрів для мультфільму за подіями пісні «Всякому городу нрав і права». В конвертах з номером 2 ви знайдете аркуші паперу для ваших кадрів. Перша група створює кадр для куплету 1, друга для куплету 2, третя для куплету 3. Намагайтесь зобразити образний зміст кожного з цих куплетів, про що вони розповідають. Вам на цю роботи виділяється 5 хвилин. Тож, приступайте.
Творча робота «Кадри мультфільму»
Повторне слухання пісні «Всякому городу нрав і права»
Вчитель: і так, час закінчився, свій кадр представляє група 1.
свій кадр представляє група 2.
свій кадр представляє група 3 (кадри прикріплюються на дошку)
Вчитель: а про яке ж життя насправді мріяв Григорій Савич? Про яке місто він говорить у своїх піснях? Про місто людських чеснот. Ось воно (вчитель відкриває друге місто). А які чесноти живуть у цьому місті? Виберіть з переліку, що залишився (учні вибирають, вчитель закріплює на дошці і коментує). А висміював поет вади та людей мабуть тому, щоб вони схаменулися, адже в такому світу просто страшно жити (показує на перше місто).
Молодці, але я знаю ще дещо про Григорія Сковороду. А що саме, ви дізнаєтесь з цієї головоломки. Уважно придивіться до розміщення складів і прочитайте цікавий факт з життя мандрівного музиканта.
Головоломка
/Files/images/головоломка.jpg
Вчитель: отже, який ми робимо висновок, що є головною ідеєю творчості Григорія Сковороди – це пошуки людиною правди, добра, дружби, взаєморозуміння, сердечності – як символу людяності у стосунках між людьми. Саме ці чесноти ви намагалися проявити у своїй підготовці домашнього завдання – театралізації пісні «Ой, у лузі червона калина».
· Якими почуттями сповнена пісня?
· До якого жанру пісень належить цей твір?
· Хто автор?
Виступи учнів «Театралізація»
Пісня «Ой у лузі червона калина»
(розспівування, робота над художнім образом пісні, виконання)

4. Підсумки уроку.

Вчитель: підводячи підсумки сьогоднішнього нашого уроку, хочу вас запитати ось про що:
· Якою є провідна ідея творчості Сковороди?
· Які твори ми прослухали на уроці?
· Чому навчила нас пісня «Всякому городу нрав і права»?
· В якому місті ви хочете прожити все своє життя?
· У чому секрет популярності пісні «Всякому городу нрав і права» у 21 столітті?
Одного уроку не достатньо, щоб розповісти про талановиту людину, яка залишила свій слід на землі. Я сподіваюсь, що урок, який ми присвятили творчості Григорія Сковороди крім естетичної насолоди, приніс вам багато знань про людство і світ. І коли ви десь почуєте прізвище Сковороди, які слова без вагань спадуть вам на думку?
Прийом «Асоціативний ряд»
Композитор – поет – філософ – Україна – Сад божественних пісень – Ой ти, птичко жовтобока – мандрівник – патріот – народна пісня – сатира - Всякому городу нрав і права
Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: кросворд і лист до Сковороди.


Комментариев нет:

Отправить комментарий