Урок у 8 класі «Філософ, поет, музикант»
Мета:
ознайомити учнів з творчим шляхом та творами українського філософа та музиканта
Г. Сковороди, показати учням можливості втілення почуттів людини через жанр
пісні; розвивати вміння сприймати та інтерпретувати художні твори минулих
століть, формувати вокально-хорові та комунікативні навички, уміння працювати в
групах, розвивати творчі здібності, розвивати кругозір; виховувати естетичний
смак, загальнокультурні компетенції, почуття патріотизму.
Тип уроку
За
дидактичною метою: комбінований.
За
способом проведення: урок взаємного навчання учнів, урок творчості.
Технології:
кооперативного навчання, критичного мислення, інформаційні.
Програмовий
матеріал: Г. Сковорода «Ой ти, птичко жовтобока», «Всякому городу нрав і права»
- слухання, С. Чернецький «Ой, у лузі червона калина» - виконання.
Обладнання:
комп’ютер, проектор, наочність, завдання для учнів у конвертах.
Хід уроку:
1. Організаційний момент (привітання,
повідомлення тем семестру та уроку, вірш «Музика в душі»)
2. Актуалізація знань.
Вчитель:
Ви вже знаєте, що музика з давніх-давен супроводжує людину: підтримує, надихає,
втішає. Вона може надзвичайно тонко передавати найрізноманітніші почуття, що
сповнюють та бентежать людські серця. Краса виражених в музиці почуттів завжди
різна.
?
Про які почуття може розповідати музика? (відповіді дітей).
Сьогодні
на уроці ми відвідаємо два незвичайних міста, які дуже хвилювали одну людину,
що жила і творила у 18 столітті, твори цієї людини і сьогодні є відомими та
актуальними, незважаючи на те, що їм близько 240 років.
3. Процес засвоєння та усвідомлення
нових знань.
Вчитель:
У давнину, коли не було ні газетних видань, ні радіо, телебачення та Інтернету,
про всі події люди дізнавалися лише за допомогою слова. Найбільше вони довіряли
кобзарям. У своїх оповідних солоспівах кобзарі доносили інформацію до міських і
сільських громад найвіддаленіших куточків України. Народ шанував і поважав їх.
Найкращими вважалися ті кобзарі, які своїм співом зворушували душу, примушували
замислитися.
Однією
з найцікавіших постатей в історії України 18 ст. є філософ, поет, педагог і
музикант Григорій Савич Сковорода. Його погляди були сміливими, новими і
водночас близькими народу. Тому філософа, який мандрував пішки Україною,
зацікавлено слухали у містах і селах.
А
про життєвий шлях докладніше розповість наша група журналістів, яка ретельно
дослідила це питання.
Виступ групи журналістів.
Г.
Сковорода видатний український просвітитель, поет, педагог і музикант 18
століття, поборник правди, чия творчість пройнята любов’ю до людей. Він є
національною гордістю українського народу.
Г.
Сковорода родом із містечка Чорнухи, що на Полтавщині. Його батько був бідним
селянином-козаком. Виняткові здібності Григорія до навчання спонукали батьків
віддати сина вчитися до дяка, потім до 4-річної школи, а згодом до
Києво-Могилянської академії, де він і здобув музичні освіту.
За
високі музичні здібності і чудовий голос його взяли до Санки-Петербурзької
співочої капели, де він удосконалював свою музичну освіту. Закінчивши академію,
Григорій Савич приділяв багато часу поезії, вивченню іноземних мов. Працював
перекладачем у складі дипломатичної місії до Угорщини, мандрував країнами
Європи.
На
батьківщині Сковорода викладав поетику та інші дисципліни у Переяславській
семінарії, а потім у Харківському колегіумі. Проте, через ідеї та
висловлювання, що йшли врозріз з дозволеними, його звільнили з посади. І поет
почав мандрувати. Саме в цей час Григорій Савич написав свої найвідоміші твори,
що відображали його життєві позиції. «Бажаєш бути щасливим? Для цього не треба
їздити за моря, колінкувати перед сильними світу цього, - щастя завжди і всюди
з тобою, його треба тільки пізнати», - писав Г. Сковорода у своєму творі
«Вхідні двері до християнської доброчинності»
Вчитель:
серед творі поета було чимало пісень, слова і музика яких належала йому ж. Ці
пісні швидко розповсюджувались по всій Україні за допомогою кобзарів і
бандуристів, переспівувались у містах і селах, як народні.
Найвідомішим
є цикл «Сад божественних пісень», з якого три твори були видані.
Журналіст:
«Сад божественних пісень» - одна з найцікавіших поетичних збірок у давній
українській літературі. Вона створювалась Сковородою понад 30 років. Повна
назва збірки «Сад божественних пісень, що проріс з зерен Священного писання».
Джерелами збірки були Біблія, антична література та народна творчість. У збірці
30 поетичних творів, які автор називає піснями.
Вчитель:
дякуємо нашим журналістам за цікавий матеріал про Григорія Савича. Ну, а одним
з найбільш емоційних та виразних творів з цієї збірки є пісня - романс «Ой ти,
птичко жовтобока», основним образом якої є пташка, що уособлює людину. А ось
яку саме людину і які її почуття, ви мені скажете після прослуховування твору.
Слухання пісні «Ой ти, птичко жовтобока»
Аналіз твору
·
якими почуттями сповнена ця пісня? (сумними, плаксивими, жалібними)
·
що це за людина, яка сповнена такими почуттями? (знедолена, самотня)
·
кого зображує автор у образі яструба? (злих людей, які намагаються образити
тих, хто не може за себе постояти, себе захистити)
Вчитель:
правильно, отже, завдяки простоті, зворушливості та надзвичайній мелодичності
ця пісня стала однією з найулюбленіших творів народу України. Але найвідомішою
і тоді у 18 ст. і сьогодні є пісня Сковороди «Всякому городу нрав і права».
Саме Сковорода вперше збагатив пісенний жанр сатиричною тематикою.
?
Що таке сатира, хто може пригадати?
Вчитель:
саме такою – сатиричною є пісня «Всякому городу нрав і права». А що саме
висміює автор, ви дізнаєтесь після прослуховування твору.
Слухання пісні «Всякому городу нрав і
права»
Аналіз твору
·
В чому ж проявляється сатира, що висміює автор? (в пісні висміюються вади
існуючого ладу)
Вчитель:
тобто, автор розповідає нам про якесь місто. Що ж то за місто? Назвемо його
«Місто людських вад» (відкриває перше місто). Які ж саме вади висміює
Сковорода? Візьміть конверт з номером 1 і виберіть всі вади людей, про які
говориться в цьому творі.
Прийом «Метод асоціацій»
(діти
вибирають з переліку вади, а вчитель прикріплює їх на дошці і коментує). Ось
яке негарне місто в нас виходить. Хіба можуть люди жити в такому місті? Виявляється
можуть - і живуть.
·
Яким чином музика цієї пісні допомагає розкрити і підкреслити сатиричний
характер? (музика є веселою і жартівливою)
·
Що переживав композитор, коли створював цю пісню? (переживав біль за країну, за
людей обездолених, був засмучений тим, що деякі люди не виправляться ніколи
незважаючи ні нащо)
·
А чи близькою і зрозумілою вам є ця пісня, написана у 18 столітті? (так, тому
що з того часу нічого в нашому житті не змінилось)
·
Які події з свого життя ви могли б пов’язати з цією піснею?
Вчитель:
а зараз ми з вами спробуємо створити декілька кадрів для мультфільму за подіями
пісні «Всякому городу нрав і права». В конвертах з номером 2 ви знайдете аркуші
паперу для ваших кадрів. Перша група створює кадр для куплету 1, друга для
куплету 2, третя для куплету 3. Намагайтесь зобразити образний зміст кожного з
цих куплетів, про що вони розповідають. Вам на цю роботи виділяється 5 хвилин.
Тож, приступайте.
Творча робота «Кадри мультфільму»
Повторне слухання пісні «Всякому городу
нрав і права»
Вчитель:
і так, час закінчився, свій кадр представляє група 1.
свій
кадр представляє група 2.
свій
кадр представляє група 3 (кадри прикріплюються на дошку)
Вчитель:
а про яке ж життя насправді мріяв Григорій Савич? Про яке місто він говорить у
своїх піснях? Про місто людських чеснот. Ось воно (вчитель відкриває друге
місто). А які чесноти живуть у цьому місті? Виберіть з переліку, що залишився
(учні вибирають, вчитель закріплює на дошці і коментує). А висміював поет вади
та людей мабуть тому, щоб вони схаменулися, адже в такому світу просто страшно
жити (показує на перше місто).
Молодці,
але я знаю ще дещо про Григорія Сковороду. А що саме, ви дізнаєтесь з цієї
головоломки. Уважно придивіться до розміщення складів і прочитайте цікавий факт
з життя мандрівного музиканта.
Головоломка
Вчитель:
отже, який ми робимо висновок, що є головною ідеєю творчості Григорія Сковороди
– це пошуки людиною правди, добра, дружби, взаєморозуміння, сердечності – як
символу людяності у стосунках між людьми. Саме ці чесноти ви намагалися
проявити у своїй підготовці домашнього завдання – театралізації пісні «Ой, у
лузі червона калина».
·
Якими почуттями сповнена пісня?
·
До якого жанру пісень належить цей твір?
·
Хто автор?
Виступи учнів «Театралізація»
Пісня «Ой у лузі червона калина»
(розспівування,
робота над художнім образом пісні, виконання)
4. Підсумки уроку.
Вчитель:
підводячи підсумки сьогоднішнього нашого уроку, хочу вас запитати ось про що:
·
Якою є провідна ідея творчості Сковороди?
·
Які твори ми прослухали на уроці?
·
Чому навчила нас пісня «Всякому городу нрав і права»?
·
В якому місті ви хочете прожити все своє життя?
·
У чому секрет популярності пісні «Всякому городу нрав і права» у 21 столітті?
Одного
уроку не достатньо, щоб розповісти про талановиту людину, яка залишила свій
слід на землі. Я сподіваюсь, що урок, який ми присвятили творчості Григорія
Сковороди крім естетичної насолоди, приніс вам багато знань про людство і світ.
І коли ви десь почуєте прізвище Сковороди, які слова без вагань спадуть вам на
думку?
Прийом «Асоціативний ряд»
Композитор
– поет – філософ – Україна – Сад божественних пісень – Ой ти, птичко жовтобока
– мандрівник – патріот – народна пісня – сатира - Всякому городу нрав і права
Виставлення оцінок.
Домашнє завдання: кросворд і лист до
Сковороди.